Żołnierze w służbie Cesarskiej, 2515 KI

Po niewielkich przeróbkach, poprawieniu kilku błędów wrzucam artykulik omawiający stan armii Imperium po zakończeniu Wojny Domowej (punkt wyjścia w mojej kampanii). Miłego czytania. W razie czego z przyjemnością przyjmę uwagi, podyskutuję, pokłócę się. Oczywiście to moja wizja tematu. Grafiki albo pochodzą z materiałów źródłówych WFB, albo z różnych wydawnictw historycznych najczęściej publikowanych przez Osprey, co przyznaję bez bicia. 

Reklamy

Komentarzy 31

 1. No i jak Bretonia chce pokonać taką fajną armię w polu? Bezczelni – albo są tak silni że się nie boją albo są tak słabi że muszą udawać że są silni (typowa elfia mądrość z ciasteczka z wróżbą). Trzeba im w ramach retorsji w nocy spuścić wodę z tego ich świętego stawu i ukraść syrenkę z mieczem czy co tam czczą ci flejtuchowaci poganie.Taka mała poboczna misja dla SDiM.

  P.S
  Cesarz ma już siły równe połączonym armiom elektorów? No,no . Czy bretonia też przeprowadza jakiekolwiek reformy? Może nie ,albo są dopiero w powijakach dlatego tak nam dokuczają. Jak to właściwie jest z tą Bretonią?
  Fajna robota – koresponduje z kierunkiem z jakim idą zmiany w państwie i razem z przygodami trzyma się to kupy co wyjaśniłeś przy okazji poprzedniego wpisu.Trzeba się napracować i być konsekwentnym żeby spiąć fabułę przygód wraz z nadchodzącymi zmianami w świecie na poziomie dla dorosłych bez przeładowania zbędnymi detalami.Chyba mało książek fantasy wogóle to uwzględnia nie tworząc totalnych fikcji z sufitu wziętych.

 2. „4 Sigmarzeit 2517 KI – Cesarz powołuje do życia Eithne Aep Laurelorn Freihatie, czyli Wolne Państwo Leśnego Ludu Laurelorn – kadłubowe państewko elfów pod cesarską egidą.” Czy to jest cos powiedzmy jak protektorat i czy w zwiazku z tym można doliczyć do armii cesarskiej siły zbrojne tego państewka.Co to są krasnoludzcy gromiarze?

 3. Nie wiem o czym ma tu dyskutować wydaja mi się to co jest dobre. Jedynie o ma pytanie co z walkami resztkami armii count vlad von carstein?

 4. krasnoludzcy gromiarze to odział klasnoludzkich muszkieterów.

 5. Żeby nie było tak slodko to dodam że imperialna armia to wciaz straszny mix starego i nowego – wady oczywiste jak wyszkolenie czy trudnosci w zaopatrzeniu ze wzgledu na zroznicowanie – ale tak ma byc i ja to rozumiem,mina lata nim na dobre zadomowia sie nowe doktryny (akademie wojskowe itp) i nastapi wieksza standaryzacja armii i powstanie ujednolicone panstwo nowego typu – oby 🙂 Troche mało o artylerii ale moze nie grala wtedy jeszcze az tak duzej roli no i chyba nie doliczyles floty .Dobra dosc tej mojej grafomanii ,cos ostatnio wypalam za szybko 😉

 6. no wlasnie ech o flocie to tylko na zasadzie co bys wspomnial a nie zes zapomnial – wszak pisales cos chyba o jakiejs wygranej bitwie morskiej z Marienburgiem (tak wiem ze to inny rodzaj sil) Podobno robia moda z WH do Medieval Total War 2 – trza im dac te dane i gramy 😉

 7. Pablo, nie wiem co to za von carstein i resztki ale w momencie kiedy armia tego okresu przestaje dostawac kase to albo sie rozlazi albo zaczyna stanowic zagrozenie nawet dla ziem ktore ma chronic i stacza sie do poziomu zwyklej bandy .

 8. von carstein to wampir(nieumarli)który chciał podbić imperium , ale musie nie udała i wycofał do sylwani w górach się chowają . Nie powiedział że to są bady zwykłe nie wiem jak to tomek widzi.
  tak wygląda
  http://nagash6.deviantart.com/art/The-Carstein-ring-part-101181388
  p.s jeszcze mi brakuje elementu magicznego lud zastosowanie magi.
  p.s jakie są załażenia marynarki imperium

 9. achhh oni już nie żyją – problem rozwiązany 😉

 10. Niestety on żyje po życiu ale co to za życie i dalej jest szlachcicem. Ale stanowi niebezpiecznego wrogo lub sojusznika. Można go wykorzystać do naszych rozgrywek.

 11. Że też chciało Ci się tyle tego naprodukować. Szacun 🙂

  Napomknę tylko że cała armia Imperium ma nieco ponad 11 tyś. a samych Orów na granicy jest co najmniej 2x tyle. Ale w końcu Warhammer ma być mroczny i „przegrany”.

 12. @ Kamil – Dobrze to uchwyciłeś. To armia okresu przełomu. Chorągwie kopijnicze obok wczesnej rajtarii i obok protoplastów późniejszych kirasjerów. Trochę nowoczesnych jednostek pikinierskich (w stylu szwajcarskim lub hiszpańskim) obok starych pułków z krótkimi pikami i kuszami, które elektorzy i Cesarz próbują unowocześniać na poziomie taktycznym (stara broń, lecz nowy styl myślenia).

  Ten artykuł ukazuje armię z początku kampanii, kilka miechów po zakończeniu Wojny Domowej (2515/2516 KI). Natomiast w przygotowaniu jest raport o stanie armii z roku 2518. Więcej nowego, zreformowana numeracja i podział formacji etc., ale też nowe problemy, które wyszły na jaw w trakcie dwu lat funkcjonowania New Order Army ;), np. niska efektywność landwehry itp.

  W tym artykule macie stany docelowe, ale w ostatniej tabeli jest podany procent stanów danej gałęzi armii. Wynika z tego, że Cesarz samej Imperialswehry ma dwa razy mniej niż całe wojska elektorskie, ale dolicz lojalny SDIM i zakon Ulryka (Sigmara dość niepewny), natomiast do elektorów landwehrę. W liczbach prowadzą elektorowie, ale po pierwsze to armia bardziej przestarzałą, niezgrana, trudniejsza w mobilizacji etc., poza tym część elektorów jest lojalna wobec Heinricha, dodaj do tego zachłyśnięcie końcem Wojny Domowej i masz raczej zapewniony spokój w państwie na chociaż rok.

  Floty nie rozpisałem. Jeszcze. Wspominałem tylko, ale wiesz. Flota Imperium to jeszcze póki co czasy średniowiecza. Jest tylko kilka nowoczesnych okrętów, a reszta to jak nasi pod Oliwą – doraźnie uzbrojone handlowce.

  Artyleria faktycznie słaba, choć w 2518 już trzy razy liczniejszą.

  Wolne Państwo Elfów to właśnie protektorat albo autonomia. Muszą realizować politykę Imperium, ale lokalnie są samodzielni. Ich sił jeszcze nie opisałem (nie zastanawiałem się za bardzo nad elfami), ale na pewno szachują Marienburg odciążając nieco cesarskich. Taktyka walki: małe oddziałki w oparciu o infrastrukturę leśną. Skuteczna partyzantka.

  @ Pablo, Kamil
  W Bretonii też jest reformowana armia. Pamiętacie posła bretońskiego z przygody o święcie kiełbas? To jeden z reformatorów. A pułk lekki „Blancs Ailles”? Czyli ci, któzy dokonali obłąwy na Hamana na Wzgózach Schwarzestein? Sporo mieli broni palnej.
  Czy Bretończycy są liczniejsi, tego na razie nie powiem, ale pomyślcie. To państwo też się zmienia, nie miało wojny domowej, handlowo współpracuje z MArienburgiem. To poważny przeciwnik.

  Co do ras obcych. Poza krasnoludami (rozwój broni palnej wyższy niż w Imperium) i orkami (rozwój na wzór naszych Mongołów etc., czyli naśladowanie bardziej rozwiniętego przeciwnika) nie zastanawiałem się, którędy pójdzie cywilizacja nieludzi.

  @ PAblo
  Von Carstein – to motyw jak dla mnie nieciekawy, u mnie niewystepujący.
  Magia w Starym Świecie mimo wszystko to nie to, co magia w Faerunie np. Dlatego nie przyglądam się mocniej jest zastosowaniom na polu bitwy.

  @ Jaro
  Dzięki wielkie, ale to artykuł dość stary, tylko po reedycji. A orków w Ostlandzie jest 80 000 przynajmniej, choć to liczba absolutna, wraz z samicami i dziećmi. Póki co przestarzała broń i taktyka orcza nie ma porównania z ludzką, dlatego Imperium wygrywa nawet przy trzy lub czterokrotnej przewadze. Pytanie jak długo? Może wy coś wymyślicie, by odciążyć Ostland?

  Mam nadzieję, że na wszystkie pytania odpowiedziałem.

 13. Ja tylko daj opcje działania i jego wykorzystania (ale duża siła w starym świecie, ale oki). A co do magi zależy gdzie patrzysz i na kogo.

 14. Po wczorajszej sesji można powiedzieć tylko jedno – broń z wyboru to kołki i słoiki z solonym czosnkiem. 😀 I żaden Von Carstein nam niestraszny.
  A z braku pociągów sugeruję powozy (Aaaaaaa 5, 5, 6, 7, 22 ____ wiadomo o co chodzi :))

  P.S. Damian ty buraku, mogłeś zadzwonić.

 15. Ja miałem na myślałem jako nacja (nieumarłych) pojedynczym wampirem .

 16. @ Pablo
  Hę?

  @ Jaro
  Taaa, dzięki za docenienie, a Madzi za wczorajszą sesję. Ubawiłem się jak mops. Biedny wąpierz. Oberwać granatem czosnkowym, potem kilkoma kołkami a na koniec być zapakowanym do słoika. Przykra sprawa 🙂

  Grafika miodzio! I jaka prawdziwa:)

 17. a co to znaczy hę??

 18. @ Pablo
  Że nie wiem, o co Ci biega

 19. chodzi mi o to że Von Carstein (czyli nieumarli) a nie pojedyncza jednostka lecz frakcja tak jak ludzie elfy chaos zieloni jaszczuroludzie krasnoludy. O to mi chodzi

 20. Czas na totalny nerdyzm 🙂
  Tu masz moją propozycje eventa w dziedzinie prawa. Jednym z przejawów wzmacniania władzy monarszej może być próba zagarnięcia monopolu na stanowienie prawa w państwie.Kwestią czasu jest jak któryś z bardziej zdolnych jurystów (może jeden z tych z niższego stanu ,mieszczanin którego ród wiele zawdzięcza Cesarzowi) stworzy doktrynę która będzie głosiła przewagę prawa stanowionego przez cesarza nad prawem zwyczajowym i prawem stanowionym przez elektorów. Chyba nie trzeba dużo uzasadniać jak bardzo spójna administracja i ujednolicone zbiory norm prawnych usprawniały zarządzanie tworzącymi się nowożytnymi państwami oraz kontrole za pomocą mianowanych przez ministrów królewskich sędziów,urzędników. Z uzasadnień: „monarchia jest najlepszą rzeczpospolitą”, gdyż władza znajdująca się w rękach jednej osoby łatwo określić, wyznaczyć jej prawa i obowiązki. Zarówno demokracja jak i arystokracja są ustrojami gorszymi (demokracja to ustrój, w którym liczba głupców przewyższa liczbą mądrych, lud to wielogłowe bydle, arystokracja – rządy grupy wykształconych i bogatych, przez co rządzący, inaczej niż w demokracji, nie dążą do bogacenia się). Poza tym gdyby monarcha stał się tyranem, to łatwiej z nim walczyć, niż gdyby tyranami stała się grupa. Władza suwerenna może uczynić wszystko, nie powinna jednak łamać praw boskich. Istotą suwerenności jest moc tworzenia i znoszenia prawa (ale nie boskiego i naturalnego, lecz państwowego), a nie niezależna władza sądownicza jak przyjmowano wcześniej.Prawo musi mieć formę pisaną. Prawo jest najwyższym przejawem suwerenności, rozkazem suwerena. PPowinno być słuszne i sprawiedliwe. Akty normatywne, które pochodzą od suwerena są to ustawy. Natomiast wszystkie pozostałe akty, wydane na podstawie ustaw przez urzędników czy parlament są edyktami. Nie ma takiej dziedziny, która nie mogłaby być regulowana rozkazem suwerena. Pojęcie rozkaz ma podkreślić bezwzględną potrzebę przestrzegania ustaw: edyktów.
  Można też pociągnąć reformy w inną stronę co jednak mogłoby spowodować gniew ortodoksyjnych wielbicieli wh i spowodowac wojne domowa choc w sytuacji oblężenia Imperium mogłoby przejść:) Najlepszy ustrój to monarchia. Kościół Sigmara czy Ulryka nie jest jakąś samodzielną częścią niezależną od państwa. Rząd i suweren powinni decydować o spawach organizacji kościelnej, a przynależność wiernych do Kościoła jest sprawą indywidualną, nie można nikogo zmuszać do praktyk religijnych. Kościół może jedynie formułować zalecenia przyjmowane przez wiernych. Kościół jest częścią państwa, a zatem każde państwo powinno mieć swój wewnętrzny Kościół 🙂

 21. a one more question – W ekipie mamy już muszkiety z lufą gwintowaną ? Wiem że chyba wtedy były tyle że długo trza ładować za to celność i zasięg jaki …. Przydałyby się też krasnoludzkie kule o kształcie wrzecionowatym odlewane na zamówienie do tego 🙂 Dziewczyny by się ucieszyły , w końcu niedawno mieliśmy walentynki 🙂

 22. Ok. kupuję pomysł, coś podobnego się dzieje, tutaj to fajnie jest uzasadnione. Cesarz właśnie na mieszczaństwie i ubogiej szlachcie opiera swoje reformy. W nowym rządzie są już osoby z plebsu.

  A co do muszkietów. Broń palna w Imperium jest na oko (w mojej kampanii) na poziomie połowy XVI w., oczywiście jest trochę anachronizmów w przód czy w tył. Natomiast u krasnoludów pojawiają się m.in. zaawansowane zamki skałkowe i pierwsze lufy gwintowane, ale póki co do tego dostępu nie macie.

  Pozdr

 23. Temu panu od muszkietów i walentynek dać piwa. Gra niestety krasnoluda ale ..brak gustu wobec innych zasług mogę wybaczyć. BTW Amerilias …trzeba jeszcze Mistrzuniowi podsunąć opcje tajnej jednostki z mini drzewkami w roli głównej :). To nowatorskie maksymalnie …

 24. Taaaa Wymyslelismy z Magda zeby zarazic orcze zasoby zywnosci wirusem niebieskiego języka BTV ponieważ ich zwierzęta są przyzwyczajone do zycia w chłodnym i raczej górskim klimacie a w tej chwili są mało odporne w nowym środowisku . Problem polega na sposobie w jakim mozna by przeniesc zarazona próbkę i tu nasz morski elf z właściwym sobie poczuciem humoru stwierdził że nie muszę się nawet przebierać gdyż moja postać jest cytuję „mała ,gruba i kudłata , no poprostu mały jak” Stwiedziłem że już wole sie przebrać za drzewko z pomocą elfa z zakażonym BTV ptaszkiem w koronie ,elf się śmiał ze mnie że to niby nie w koronie i że ptaszka szkoda .
  Uff tyle linijek trzeba żeby krasnolud mógł opowiedzieć dowcip.

 25. Tak lufy gwintowane i zamki kłowe głowie wam się po przewraca

 26. Zimowe pozdrowienia dla Miszcza
  http://www.acapela.tv/Winter-1-bc77622fe3211

 27. Z ciekawostek wojskowych – jesli chodzi o Bretonię nie zdziwiłbym się spotkaniem z odpowiednikiem landwehry (aczkolwiek to chyba nadużycie) – bretońskimi kompaniami ordynansowymi.
  Z artylerii jest pomysł na działa klasy „Potwór” : przykładem może być „Szalona Greta” z Gandawy z XV wieku – ważyła 17 ton ,długa była na 5 a wystrzeliwała kule o wadze 340 kilo które mogły dać radę od przodu nawet Wiedźminowi. W 1370 roku podczas oblężenia Pizy strzelano z potwornej bombardy któtej nabijanie i celowanie trwało całą dobę!Przed każdym strzałem oblężeni uciekali na drugi koniec miasta 🙂

 28. @ Kamil
  Umaaaaarłem :), pierdolony króliczek :).

  Armaty na razie sobie odpuszczam, Bretonię też. Dziś chyba wreszcie wrzucę aktualizację armii cesarskiej, póki co mam 20 stron samego tekstu. \

  @ Jaro
  Gdzie taki zestawik można zakupić? 🙂

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s