Sylvania – pomoc dla MG

Wiki

Zasadniczym problemem, jaki póki co napotykam jest spamiętanie wszystkiego, co się wydarzyło podczas peregrynacji bohaterów w sandboxowym świecie. Nowe postacie niezależne, osady, miejsca, wątki i kolejne zadania, jakich się podejmują BG pojawiają się przy takim modelu gry dośc szybko. Jasne można sobie odpuścić, ale mimo wszystko żal wysiłku i pracy nad nimi (nawet jak działał tu głównie nasz talent do improwizacji).

Stworzyłem sobie plik prostych tabel, w których staram się na bieżąco zapisywać to, co się dzieje podczas rozgrywki. Oczywiście hasłowo, ale te krótkie notki odblokowują odpowiednie klapki w mózgu. Widząc zapis na karcie NPCów – „Karsten, kapłan Sigmara, ciemnogród”, od razu wiem, że to prowincjonalny klecha wierzący we wszystko, co mu hierarchowie prawią i przekazujący to jako prawdy objawione swoim owieczkom. Wiadomo,  że to ksenofob nienawidzący druidów i innorasowców.

Jeśłi ktokolwiek stosuje podobne tabelki, zapiski lub ma zgoła inne metody z chęcią wysłucham porad. Same tabelki są do pobrania STĄD i z blogrolla.

Ps. SylvaniaWiki została zaktualizowana o ostatnią sesję.

Reklamy

Komentarze 4

  1. To tak jak „Polter, Redeaktor, Ciemnovortal”

  2. Heh, jak Kato Starszy 🙂

  3. Ad 1 akapit – no właśnie, teraz sam widzisz, że dokumentacja czegoś takiego to mrówcza robota i, niestety, sandboxy są „teraz i tu” – kiedyś myślałem żeby zrobić jakąś Kronikę, zapis, ale mi się odechciało. Al też mi napisał, że części eksploracyjnej nie chce mu się spisywać, bo to albo suche i okrojone wyjdzie, albo proza na 100 str. ;D A szkoda, bo właśnie ta cecha ol’ schoolowego modelu grania pozbawiła archeologów konkretnych źródeł pisanych z np. pre-OD&D Blackmoor czy wczesnych sesji Greyhawka. No nic, pomysł na uwiecznienie w porządku, coś Wam jednak zostanie. 🙂

    Pozdro

  4. Dlatego dokumentacja ma być uproszczona, stąd niewielka ilość kolumn w tabelach, zapis hasłowy etc. Nie bardzo mi zależy na uwiecznianiu jako takim, ale na tym, by budowane na sesji zaplecze (NPC, miejsca etc.) były przydatne. By gracze mogli po powrocie stwierdzić: „Dobra idziemy do Lothara, podaje świetne piwo w knajpie i w dodatku zna zwykle garść plotek).

    Pozdr

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s