Wyprawa Profesora Leonarda Mossberga

Oto zapowiedź przygody, którą miałby prowadzić Marcin.

Mechanika: SWEPL

Termin: Do ustalenie (o ile pamiętam najwcześniej 21 IX). Deklarować, kto by grał.

Poniżej zajawka napisana przez Marcina.

23 września 1871 profesor Leonard Mossberg z Harvard University (Uniwersytet Harvarda) oraz prof. Antonio Irpino z Universidad Nacional Autónoma de México (Narodowy Uniwersytet Meksykański) spotkali się, zresztą nie pierwszy raz, pod Mayapan. Celem ich spotkania było opisanie i jeszcze dokładniejsze zbadanie pobliskich ruin.

Wielotygodniowe badania zakończyły się 8 stycznie 1872 roku. Owocem tych badań był dokładny opis ruin Mayapan, ich rysunki oraz zdjęcia. Dodatkowo odkryto wiele znalezisk, które należało zbadać i opisać.

Prof. Mossberg i prof. Irpino spotykali się w okolicach Mayapan jeszcze trzy razy. Efektem ich wieloletniej współpracy była w 1900 r. publikacja Historia Mayapan oraz w 1903 r. Kultura Majów – obydwie pozycje zostały w późniejszych latach przetłumaczone na wiele języków.

W trakcie wieloletniej współpracy prof. Mossberg i prof. Irpino doszli do wniosku, że nie można pozostawić sprawy poszukiwania, badania i opisywania dóbr kultur prekolumbijskich znajdujących się na terenie Meksyku w wyłącznej gestii rządu Meksykańskiego. Ów wniosek wynikał z faktu, iż rząd Meksyku nie kwapił się z finansowaniem nauki, a rodzime uczelnie nie miały zbyt wielu środków na badania.

Dodatkowo gorycz obydwu profesorów pogłębiał fakt, że wiele znamienitych dzieł sztuki kultur prekolumbijskich „dziwnym sposobem” trafia na czarny rynek. Wielu kolegów Mossberga i Irpino miało do czynienia z „archeologami” poszukującymi i pozyskującymi antyków dla czyichś prywatnych celów. Również wielu uczonych nigdy nie powróciło z badań w terenie. Wielu ciał nigdy nie odnaleziono. Myślałby kto, że policja i sądy załatwią sprawę przemytu i nielegalnego handlu antykami w oka mgnieniu. Nic bardziej mylnego. Policja wykazywała dziwną niemoc w poszukiwaniu sprawców, a sądy uniewinniały złapanych na gorącym uczynku pod byle pozorem, lub wymierzały niewielkie kary finansowe.

Ostatecznie w 1910 r. profesorowie Mossberg i Irpino podjęli działania by powołać wspólną Amerykańsko-Meksykańską instytucję, której celem byłoby poszukiwanie, opisywanie i zabezpieczanie zabytków prekolumbijskich na terenie Meksyku. Na papierze sprawa wyglądała dobrze – USA miały finansować przedsięwzięcie, wspomagać w pracy, przesyłać sprzęt; Meksykanie mieli dostarczać naukowców, poszukiwać zabytków, i wspólnie z naukowcami z USA badać je. Niestety na drodze do realizacji tego celu stanęli izolacjoniści w Kongresie USA oraz El Presidente del México (Francisco Madero).

Niemniej jednak profesorowie nie ustali w swoich wysiłkach. W 1929 udało się namówić Kongres i prezydenta USA oraz prezydenta Meksyku do podpisania wspólnego Listu Intencyjnego w sprawie współpracy w zakresie poszukiwania, badania i zachowania zabytków kultur prekolumbijskich. W ramach tej umowy USA miało dostarczać sprzęt (za niewielką, częściową opłatą), Meksyk miał przyjmować naukowców z USA, prowadzić poszukiwania zabytków. Wszelkie odkrycia miały być wspólnie analizowane i opisywane. Także część z zabytków, które Meksyk posiadał w swoich zbiorach, miała trafiać do USA. Dodatkowo w 1940 ma być zorganizowana wystawa nt. kultur prekolumbijskich. Wpierw w Meksyku i USA, a później w innych krajach – m.in. Anglii, Francji i Niemczech.

List intencyjny powołał do życia Radę Prekolumbijską

Jest rok 1935. Ostatnie odkrycia na terenie Meksyku, oraz zainteresowanie  osób trzecich tym faktem, spowodowały, że prof. Mossberg postanowił zorganizować wyprawę mającą na celu odnalezienie zaginionych ruin Majów na terenie Meksyku. Przy pomocy uczonych i rządu USA zorganizowana ma być wyprawa w samo serce dżungli. Ze wszystkich stron Stanów (a także spoza nich) przybyło wielu chętnych.

14 maja 1935 r. nieduża, ale dobrze zorganizowana, ekspedycja wyruszyła z Luizjany do Meksyku.

Reklamy

Komentarzy 9

 1. ja, jak już wcześniej deklarowałam, jestem chętna.

  BTW, co z ZC??

 2. Madzia, chętnie dokończę. Możemy po Wolsungu lub w innym terminie, co by inni normalnie we wtorek zagrali. Pogadam w domu i postaram się termin znaleźć.

 3. Co do terminu grania może być również 14.IX

 4. W poprzednim terminie jest mała pomyłka nie 14.09 lecz 7.09 (sorki) – machnąłem się

 5. Jam ci jest za 🙂 jak najbardziej :). Termin wsio ryba oba pasują .

 6. No ja się teraz umówiłem na Wolsunga, więc raczej później.

  Co z innymi?

 7. ja też

 8. zglaszam sie

 9. Ja też

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s