BRP Conan – Kalendarz w Hyborii

Kalendarzy w Hyborii jest zapewne tyle, ile państw. W samej Aquilonii obowiązuje kalendarz wywodzący się ze starohyborejskiego, opartym na koncepcji koła czasu. Lata nie są numerowane, lecz określane nazwami zwierząt. Poszczególne miesiące liczą 29 dni, czyli o pół dnia krócej niż miesiąc synodyczny. Siłą rzeczy, w ciągu roku niejako gubi się ok. 6 dni, co utrudnia odniesienie kalendarza do pór roku i precyzyjne umiejscowienie w kalendarzu przesileń i równonocy. Z tej przyczyny co cztery lata dodaje się jeden miesiąc wyjątkowo liczący 24 dni.

Rok rozpoczyna się zawsze z dniem równonocy wiosennej i liczy 348 dni, za wyjątkiem trzynastomiesięcznych lat Lwa i Smoka, które trwają 372 dni. Zwykli ludzie zazwyczaj określają lata wedle starohyborejskiej koncepcji czasu, przydając mu miano patronującej istoty. Czasem, gdy konieczne jest odniesienie do dawniejszej epoki lub wymagane precyzyjne ustalenie czasu danego wydarzenia, podaje się rok panowania danego władcy (np. czwartego roku panowania Epimetreusa). Od pewnego czasu jednak wśród kronikarzy wygrywa koncepcja linearnego traktowania czasu, wedle której za początek tzw. Ery Aquilońskiej uznaje się rok założenia tegoż państwa przez króla Epimetreusa. W ten sposób licząc, Conan urodził się w 1248 roku EA (po dawnemu w Roku Lwa), a swe panowanie rozpoczął w 1288 roku EA (również Rok Lwa).

Moduł, który czytasz rozpoczyna się na początku roku 1289 EA (Roku Słońca), krótko po zamachu Buntowniczej Czwórki (minstrel Rinaldo, Gromel – dowódca Czarnego Legionu, karzeł Volmana – książę Karabanu oraz Dion – baron Attalus) sterowanej przez Ascalanta, renegata z południa.

Trzynasty miesiąc, Smoka, ma szerokie znaczenie symboliczne. Wśród gminu traktowany jest jako pechowy. Okres, w którym czarna magia dochodzi do głosu, demony i upiory pojawiają się wśród ludzi, a granica między światem realnym a zaświatami robi się niebezpiecznie cienka. Szczególny strach budzi 13 dzień Miesiąca Smoka w Roku Smoka. Wedle wielu astrologów to okres, kiedy czynione czary są wyjątkowo efektywne.

LATA
Rok Lwa (przest.)Rok Słońca

Rok Wilka

Rok Pająka

Rok Smoka (przest.)

Rok Orła

Rok Węża

Rok Konia

MIESIĄCE

Miesiąc Wróbla wiosna Pierwszy dzień – Równonoc wiosenna
Miesiąc Jastrzębia
Miesiąc Barana
Miesiąc Gryfa lato Przesilenie letnie
Miesiąc Ognia
Złoty Miesiąc
Miesiąc Dziewicy jesień Równonoc jesienna
Miesiąc Skorpiona
Miesiąc Niedźwiedzia
Miesiąc Śnieżnej Małpy zima Przesilenie zimowe
Miesiąc Ryby
Miesiąc Szczura
Miesiąc Smoka Liczy 24 dni

(Powyższy kalendarz to zmodyfikowana wersja zawartego w suplemencie GURPS Conan)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s