BRP Conan – Lotos i jego odmiany

Ostatni (prawdopodobnie) post o zielsku w Hyborii. Dziś o legendarnym lotosie, jego odmianach i właściwościach.

Lotos

W Hyborii kwiat lotosu posiada wyjątkowe właściwości, uzależnione od jego gatunku (najczęściej określanego kolorem).

– Czarny lotos – odmiana rosnąca głównie na brzegach przeklętej Zarkheby o czarny wodach. Można ją także spotkać w dżungli Czarnych Królestw, choć jest tu dużo rzadsza. Czarny lotos znany jest głównie ze względu na swoje halucynogenne właściwości. Spotyka się go w różnych postaciach:

Kwiat – jego zapach powoduje u ofiary, która nie przełamie mocy (POT  22) utratę przytomności, halucynacje i utratę (czasową) 1k3 STR. Sny sprowadzone przez czarny lotos nierzadko są profetyczne (wymagany jest udany test Luck), w takim przypadku MG może udzielić BG ważnej informacji dotyczącej wybranego przez gracza problemu. Jeśli BG we śnie dowie się, że zagraża mu bliskie niebezpieczeństwo, może spróbować się wybudzić (test Luck). Cena – 200 zl.

Sok – śmiertelna trucizna, ofiara staje się słaba niczym dziecko. Cena – 400 zl.

Proszek – halucynogenny narkotyk, sprowadzający ciężki, męczący sen na 1k6+2 godzin. W tym czasie czarownik dozyskuje utracone punkty mocy, ale traci 1k3 SAN. Cena – 300 zl.

Wino – napój zawierający ekstrakt z czarnego lotosu, ma podobny efekt do proszku z czarnego lotosu, jednakże nie przywraca czarownikom utraconych punktów mocy. Cena – 50 zl za 1 litr.

– Szmaragdowy lotos – opalizujący zielony kwiat o sześciu płatkach i odurzającym, przypominającym piżmo zapachu. Jego woń należy do jednej z najbardziej odurzących używek w Hyborii. Nałogowców łątwo rozpoznać po obwisłej skórze, białych włosach, zielonkawych plamach na języku i zębach oraz zakrzywionych palcach przypominających szpony. Szmaragdowy lotos nie jest naturalną rośliną, lecz został wyhodowany w Starej Stygii przez czarowników. Nie rośnie w naturalnym środowisku, a najczęściej jego hodowlą zajmują się czarownicy ze stygijskiego Czarnego Kręgu (Black Ring). Szmaragdowy lotos to wampiryczna roślina, forma grzyba, która musi się żywić krwią zwierząt i ludzi. Potrafi się poruszać niczym krab atakując (raniąc i oplatając) swoje ofiary pnączami uzbrojonymi w ostre kolce.

Proszek – dawka proszku wytworzonego z płatków tego kwiatu przyjęta w winie lub przez drogi oddechowe podwaja punkty mocy czarownika. Ma jednak silne działanie toksyczne (POT 8, Współczynnik: CON) oraz uzależniające. Przy każdej dawce zażywający musi wykonać test Staminy. Jeśli jest on nieudany, przyjmujący narkotyk staje się uzależniony. Cena – 2500 zl.

– Złoty lotos – roślina, która najprawdopodobniej rośnie w odległym Khitaju, gdzie jest dostatek wilgotnych dżungli i bagien. O dziwo, można go także kupić w turańskiej Zambouli, położonej wśród pustyni i stepów. Najprawdopodobniej stanowi tam towar importowany z Khitaju. Niektórzy przypuszczają, że złoty lotos może także rosnąć Kush i innych Czarnych Królestwach

Sok – gęsty, złoty płyn, którego magiczne właściwości są wręcz legendarne. Sok ze słotego lotosu nie tylko przywraca 1k6 utraconych atrybutów (zarówno podstawowych jak i drugorzędnych), ale również usuwa paraliż jak i przerywa inne efekty spowodowane przez zioła i produkty alchemii. Tym samym stanowi także jedno z najlepszy antidotów leczących efekty spowodowane przez trucizny. Cena – 1200 zl.

– Zielony lotos – rośnie w khitajskiej dżungli, na dalekim wschodzie, z wyglądu nieco przypomina czarny lotos (jego płatki są ciemnozielone, niemal czarne), toteż jest niekiedy mylony z nim.

Pył – kwiaty zielonego lotosu ścinają kapłani boga Yun, następnie suszą i mielą. Powstały pył jest jedną z najgroźniejszych trucizn z Hyborii. W niewielkich ilościach eksportuje się go karawanami do Stygii. Zabójcy wydmuchują go w twarz ofiary za pomocą niewielkiej rurki. Cena – 800 zl

– Szary lotos – rośnie za Khitajem na Bagnach Umarłych. Kwiaty są ścinane, suszone i mielone.

Pył – Trucizna sprowadzająca szaleństwo na każdego, kto nią odetchnie. Cena – 600 zl

– Purpurowy lotos – rośnie jedynie na nawiedzanych przez upiory bagnach południowej Stygii.

Sok – trucizna paraliżująca na 12 h lub połowę tego czasu, jeśli ofiara wykonała udany test przeciw POT trucizny. Cena – 550 zl

Wino – napój z płatków purpurowego lotosu smakujący jak doskonałe czerwone wino, ma działanie niemal identyczne co sok, jednak musi zostać spożyty. Cena – 300 zl.

– Czerwony lotos – rośnie w Stygii, wokół miasta Khemi, na brzegach rzeki Styx. W mazch ilođciach afrodzyjak, w dużych broń.

Kwiat – świątynne prostytutki Idris są całkiem nagie, poza kwiatami czerwonego lotosu we włosach. Każdy poza nimi, kto poczuje woń kwiatu musi wykonać test w tabeli porównawcze CON vs POT, które równa się 17. Nieudany oznacza, że ofiara staje się bezwolna i nie potrafi podjąć żadnej akcji niezwiązanej z czynnościami seksualnymi. Efekt utrzymuje się jeszcze przez jedną godziną po tym jak ofiara przestanie czuć zapach czerwonego lotosu. Cena – 500 zl

Ekstrakt – świątynne prostytutki bogini Idris umieszczają ekstrakt czerwonego lotosu pod długimi paznokciami. Każda zadrapana przez nie osoba musi wykonać identyczny test, jak wtedy, gdy czuje woń kwiatu. Cena – 600 zl.

– Srebrny lotos – ten delikatny kwiat o pięknych, białych płatkach i subtelnych, zielonych liściach rośnie na skałach wulkanicznych wokół rzeki Styks oraz w shemickim mieście Baalur (w ogrodach królowej). Eksportowany

Płatki – mają właściwości lecznicze, usuwają wszelki (nawet spowodowane magią) złe sny. Cena – 800 zl.

Napar, eliksir – mają silny efekt usypiający, by go odeprzeć ofiara musi przetestować (jako test trudny) Staminę. Test nieudany oznacza sen trwający K10+5 godzin, udany – otępienie i osłabienie, które obniża wszystkie (poza APP) atrybuty podstawowe. Sen powoduje odzyskanie 1k6+2 każdego utraconego atrybutu podstawowego i drugorzędnego, w przypadku Wytrzymałości aż 2k6+2. Cena – 3000 zl.

– Biały lotos – największy z rodziny lotosów, rośnie w Keshanie oraz północnych Czarnych Królestwach.

Proszek – Trucizna paraliżująca, jeśli zostanie wchłonięta przez drogi oddechowe, lub oślepiająca, jeśli dostanie się do oczu. Efekt utrzymuje się K6+4 h. Cena – 550 zl.

Pyłek – antidotum na wszelkie formy czarnego lotosu. Cena – 250 zl.

– Żółty lotos – poza kolorem płatków we wszystkim przypomina czarny lotos, rośnie w północnych Czarnych Królestwach.

Żywica – podobnie jak proszek czarnego lotosu sprowadza narkotyczne wizje i trans, jednak nie usypia, czarownik potrafi normalnie działać, choć jego kontakt z otaczającym światem jest wyraźnie zaburzony (wszystkie testy umiejętności z grupy Perception automatycznie stają się trudne). Czarownik odzyskuje punkty mocy, tak jakby odpoczywał, bez względu na to, co by robił. Efekt zażycia żywicy żółtego lotosu utrzymuje się przez 2k6 godzin. Cena – 80 zl.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s