Wolsung odc. 17 – ponury los Grubaska

W czasie, kiedy kilkoro członków klubu „Różowa Kakadu” przemierzało bezdroża Czarnoborza, pozostali musieli zmierzyć z mrożącymi krew w żyłach niebezpieczeństwami w samym Lyonesse.

MG: Madzia

Selena Stark (Ata) – prywatny detektyw skłócona z ojcem (także detektywem), człowiek, Alfheimka.

Sebastien Mouton (Damian) – paromobilista, sportowiec i odważny Akwitańczyk. Dupcyngiel Uwodziciel ze specjalizacją „studentki”.

Profesor Gillinghausen (Ja) – krasnoludzki technomag z Wotanii, nieśmiały i wycofany świr. Niemal zawsze w towarzystwie kilkunastoletniego ulicznika z Lyonesse – Briana.

Oto miasto obiegła nowa wieść. We wszystkich gazetach nagłówki krzyczały, iż znaleziono martwą Annę Valentino. Ciężko ranną elfkę, początkującą aktorkę za miastem, w przydrożnym rowie. Jej ostatnie słowa przed śmiercią brzmiały: „Adams… musicie…” Nic dziwnego, że wszyscy oskarżają Williama „Tłuściocha” Adamsa, gwiazdę kina slapstickowego. Ponoć mężczyzna w szale pobił Annę, gdy ta odrzuciła jego awanse.

Wydarzenie to było o tyle ważne dla BG, że pan Williams grał w filmie, którego scenariusz oparto na motywach jednej z przygód dżentelmenów z „Różowej Kakadu”. Wcielał się w rolę profesora Gillinghausena.

Luźna dyskusja o ekranizacji przygód BG:

Selena: A mnie kto grał?

Gillinghausen: Marynarze z tawerny.

Selena: Poszedł do dziury, już!

Sprawa ta dotknęła bohaterów bardziej bezpośrednio, gdy przypadkiem znaleźli się pod dwunastopiętrowym gmachem, z którego szczytu Adams zamierzał skoczyć. Zgromadzony tłum, wyzywając go od zboczeńców i zwyrodnialców, wręcz zachęcał aktora do samobójstwa. Bohaterowie czym prędzej wspięli się na górę. Sebastian i profesor wspólnie zdołali przekonać Adamsa, by się nie zabijał. „Tłuścioch” zszedł, by natychmiast zostać aresztowanym przez policjantów.

Będąc zmuszonymi przez okoliczności, bohaterowie rozpoczęli śledztwo. Profesor co prawda (a wraz z nim Sebastian) powrócił do swojego warsztatu, ale Selena udała się na policję, by od detektywów wyciągnąć więcej informacji na temat morderstwa. Niestety krewka pani detektyw nie tylko niczego się nie dowiedziała, ale nawet obraziła komendanta, co odbił się na reputacji „Różowej Kakadu”. Następnego dnia, miast prowadzić śledztwo, BG spotkali się z prezesem Chesterhamem z „Różowej Kakadu”, by przygotować go na nadchodzący skandal. 🙂

Tego samego dnia do profesora powrócił wysłany wcześniej Brian. Chłopiec, przebrany za zielonego elfika (złapał robotę statysty  :)), dowiedział się w Belville, że panna Valentino nie była zanadto szanowana, a pan Adams wręcz przeciwnie. Ponoć mało kto wierzył, by „Tłuścioch” mógł dopuścić się tak ohydnego czynu. Wszak uważano go za człowieka niezwykle skromnego, serdecznego, słynącego z wysokiej etyki pracy.

Tego samego dnia trójka „detektywów” udała się do wytwórni, dla której Adams pracował. Wpierw porozmawiali z jej właścicielem, panem O’Shaughnessym, który raczej dobrze wypowiadał się o Adamsie. Co prawda mówił, że faktycznie Valentino znała się bliżej z aktorem, ale raczej do niczego nie doszło. Wiadomo natomiast było, że feralnej nocy wspólnie udali się na przyjęcie.

Kolejna rozmowa przyniosła więcej faktów, nawet jeśli wydawało się, że rozmówczyni coś ukrywa. Panna Nina Petrov, przystojna trollica, najlepsza kaskaderka w wytwórni, potwierdziła, że Adams pojechał na przyjęcie z panną Valentino i że wyraźnie się nią interesował.

Nie pozostało nic innego, jak porozmawiać z samym podejrzanym. W domu jak okazało się go nie było, jednak majordomus (nieco naciskany przez Selenę) powtórzył, że nie wierzy w winę swego pana. Opowiedział, że owszem po przyjęciu pan Adams przyjechał wraz z panną Valentino do swojego domu, ale krótko potem odprowadził ją do drzwi. Ponoć aktoreczka wsiadła do jakiegoś samochodu i odjechała. Ktoś po nią przyjechał.

Już na tym etapie bohaterowie zaczęli podejrzewać Ninę. Sprawa stara jak świat. Anna próbuje uwieść Adamsa (kocha go lub próbuje wykorzystać, by zdobyć lepsze role w kolejnych produkcjach), opowiada o tym Ninie (jak się okazało, były przyjaciółkami), trollica potajemnie kocha Williamsa, więc w napadzie zazdrości zabija pannę Valentino. Przecież wiadomym jest, jak porywcze są trolle.

Kiedy Selena i Sebastian rozmawiali z majordomusem, profesor Gillinghausen spotkał się w areszcie z podejrzanym. Pan Adams okazał się być niezwykle miłym, ujmującym, lecz obecnie zrozpaczonym człowiekiem. W rozmowie wyjawił, że zaprosił pannę Valentino na drinka, lecz wyprosił ją z domu, gdy okazała się zbyt nachalna. Co dalej się z nią działo, nie wiedział. Chciał ją nawet odwieść, ale wzburzona aktorka odmówiła. Zadzwoniła tylko po kogoś. Szczęśliwie aktor był w stanie dokładnie opisać samochód, który przyjechał po Annę. Co ciekawe nie było t słynny, opancerzony bolid Niny Petrov.

Samochód Teda Righta jest dość niebanalnie zaparkowany przed klubem:

Profesor: Może namalujmy mu na szybie penalnego penisa.

MG: Co?

Profesor: Karnego kutasa!

Rozpytywane o wóz przyniosły rezultaty. Ponoć widziany był on często pod klubem „Tropico” niesłynącym raczej z wysokiej klasy. Bohaterowie udali się w to miejsce wieczorem. Faktycznie, ów samochód tam stał. Jak się okazało należał do ogra Teda Righta, potężnego boksera, niegdyś utalentowanego sportowca, który po zagraniu w kilku filmach wpadł w różne nałogi. Selena postanowiła włamać się do wozu. By odciągnąć uwagę gapiów profesor i Sebastian zagadnęli Teda Righta. Profesor w towarzystwie jednej z miejscowych panien (cóż, będąc naiwnym, nie zdawał sobie sprawy, że ma do czynienia z prostytutką) zaczął dyskutować z bokserem. Facet ewidentnie coś wiedział, niestety nie zamierzał tego wyjawić. Poza tym wyraźnie prowokował bohaterów, wreszcie na oczach zgromadzonych gapiów wyzwał któregoś z dżentelmenów na pojedynek. Miał pecha. Nie mógł wiedzieć, że profesor podczas służby w wotańskiej armii podczas końcowych epizodów Wielkiej Wojny (13. Nekropanzerbrigade „Totenkopf”!) był mistrzem dywizji w boksie alfheimskim. Natomiast przez ostatnie lata Right się solidnie zapuścił. Utył, osłabł. Co prawda natarł z furią na profesora, ten jednak uniknął szarży i jednym, potężnym hakiem [piękny rzut, coś koło 40, dobicie deklarowane przed rzutem] powalił ogra.

W samochodzie Selena niewiele znalazła (chyba niedopałek papierosa po Annie), ale Right wyjawił, że faktycznie przyjechał po Annę, ale w klubie „Tropico” aktorka spotkała się z Niną. Kaskaderka kłamała, mówiąc, że ostatni raz widziała Annę żywą po zakończeniu zdjęć.

Dyskusję przerwała eksplozja samochodu Sebastiana (o ile pamiętam). To Nina próbowała załatwić bohaterów przy pomocy materiałów pirotechnicznych wykorzystywanych na planie filmowym. Widząc, że zamach się nie udał, rzuciła się do ucieczki swoim opancerzonym wozem. Sebastian wsiadł do jednego z samochodów i ruszył za zabójczynią. Niestety nie udało mu się jej pojmać. Kobieta uciekła, wrzeszcząc, że jeszcze się zemści na bohaterach oraz przeklętym Adamsie.

Ps. do współgraczy: Po powrocie z Wotanii musimy roztoczyć opiekę nad panem Adamsem. Może mu się coś przykrego przytrafić.

Ps 2. Rozegrana przygoda ma swoje źródło w autentycznym skandalu, który miał miejsce w Hollywood w 1921 roku. Zainteresowanych odsyłam do postaci jednego z najsłynniejszych komików – Roscoe „Fatty” Arbuckle’a.

Reklamy

Jedna odpowiedź

  1. Wspaniały cios, Profesorze.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj / Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj / Zmień )

Connecting to %s