BRP Conan – Pancerze i tarcze

Dziś zestawienie opancerzenia dla wojowników i nie tylko.

Opisy wybranych pancerzy: 

Hełmy – powszechnie dominują lekkie hełmy. Na zachodzie żebrowe, niekiedy lepiej wykonane szyszaki i szłomy z osłoną oczy (tzw. hełm okularowy, Vanaheim i Asgard), w Aquilonii najczęściej można spotkać hełmy stożkowe lub barbuty (przypominające koncepcją starożytne hełmy korynckie, używane jeszcze np. w Argos czy Koth). Powszechne jest ozdabianie hełmów rogami zwierząt, kitami z końskiego włosia etc. Na wschodzie dominują szyszaki lub hełmy turbanowe, nierzadko zdobione końskimi kitami lub pióropuszami. Wielkie hełmy to m.in. ciężkie hełmy garnczkowe lub wariacje na ich temat (nierzadko ozdabiane rogami zwierząt lub imitującymi je stalowymi, równie dobrze skierowanymi w dół jak i w górę). Przyłbice to hełmy z ruchomą osłoną twarzy, najczęściej hełmy wielkie z prymitywną i niewygodną przyłbicą lub basinety częściowo tylko osłaniające twarz. W Nemedii i Aquilonii (głównie Poitain) pojawiły się już salady oraz armety.

Cuir boulli – pancerz skórzany ze sztywnej, wygotowanej skóry nitowanej, a czasem wzmacnianej ćwiekami i metalowymi płytkami.

Brygantyna – skórzany kaftan wzmacniany od wewnątrz metalowymi płytkami.

Bikini kolcze – to nie tylko pancerz, to szyk! Podnosi APP wojowniczki o 2, poza tym daje dodatkowy bonus do pancerza (na całym ciele!), zależny od APP postaci:

APP 13-15 –                        +1

APP 16-17 –                        +2

APP 18 i więcej –              +3

Byrnie – lekka bluza kolcza z krótkimi rękawami sięgająca ud.

Hauberk – ciężki, kolczy kaftan ochraniający korpus, nogi (czasem od kolan, niekiedy do pół łydki), niekiedy także ramiona.

Zbroja lamelkowa – koncepcyjnie przypomina pancerz łuskowy, zbudowana jest z setek płytek żelaznych (w bardziej prymitywnych kulturach wykonanych z brązu – -1 AP lu brogu – -2 AP). Przez otwory w płytkach przewleczony był drut, rzemień lub sznurek, który utrzymywał całość razem. Dzięki takiemu rozwiązaniu zbroja nie potrzebowała podkładu skórzanego czy tekstylnego (w odróżnieniu od łuskowej).


Puklerz – lekka tarcza, często stanowiąca uzupełniającą broń wojownika, wykorzystywana przez szermierzy (m.in. Zingara).Opisy wybranych tarcz:

Tarcza okrągła (z umbem) – najczęściej spotykana w Aquilonii tarcza pieszego wojownika. Wykonana z twardego drewna wzmacnianego (głównie na brzegach) żelazem.

Tarcza rycerska – drewniana bądź metalowa o trójkątnym kształcie.

Kałkan – lekka, okrągła tarcza wojowników hyrkańskich i turańskich.

Hoplon – ciężka, okrągła tarcza z dębowego drewna. Wzmacniana od wewnątrz skórą, a od zewnątrz skórą i metalem (brązem lub żelazem). Podobne tarcze wykorzystywane są m.in. przez gunderlandzkich pikinierów.

Scutum – ciężka, owalna lub prostokątna tarcza ciężkiej piechoty spotykana raczej poza Aquilonią (np. Koth).

Reklamy

Komentarzy 7

 1. Korgoth wbija się w bikini kolcze a’la Borat 😉 +40 do zastraszania i zniesmaczenia!

 2. O, to my bikini kolcze: raz! poprosimy…. przepraszam: dwa!
  … i olejek do opalania 😀

 3. @ Madzia
  Oj tak. Oj tak tak!:)

  @ Maro
  Kolcze bikini dodaje wyparowania w zależności od APP. W Twoim przypadku, Maro, po założeniu bikini Korgoth otrzymywałby większe obrażenia:)

 4. maro a ty już ćwiczysz postawy z mieczem do pozawnia:P

 5. Korgoth nie pozuje….

 6. e tam bikini ..stringi i plasterek na sutki 😀 może być w kształcie gwiazdki 😀 a olejek się przyda .

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s